Достапни линкови

Рензи и Путин разговараат за украинската криза


Russian President Vladimir Putin meets with Italian Prime Minister Matteo Renzi in Moscow.

Италијанскиот Премиер Матео Рензи, денеска ќе одржи две одделни средби со рускиот Претседател Владимир Путин и Премиерот Дмитриј Медведев. На стартот од средбата, Рензи му соопштил на Путин дека сака да разговараат за односите меѓу Русија и Европската унија во контокст на украинската криза. Пред средбата Резни положи цвеќе на местото каде пред шест дена беше убиен политичарот на опозицијата Борис Немцов, во близина на Кремљ. Рензи вчера одржа разговори и со украинскиот Претседател Петро Порошенко. Целта на посетите е да помогне во меѓународните напори за стабилизација на источна Украина и да се повика Русија да соработува во замена за олеснување на меѓународните санкции.

XS
SM
MD
LG