Достапни линкови

Украина донесе закон за зголемување на војската


Ukrainian parliament.

Украинскиот Парламент го изгласа предлог законот за зголемување на војската за една третина, односно до 250 илјади. Нацрт законот на 2 март беше поднесен во Парламентот од страна на Претседателот Петро Порошенко и беше поддржан од 270 пратеници од вкупно 423. Лидерот на радикалната партија Олег Лашко, говорејќи пред пратениците рече дека секој што ќе гласа против овој закон или не го поддржува, работи за рускиот претседател Владимир Путин и за руската агресија.

XS
SM
MD
LG