Достапни линкови

Украина прогласи ден на жалост за загинатите рудари


A general view of an area at the Zasyadko mine in Donetsk.

Украина прогласи ден на жалост за жртвите кои вчера загинаа во експлозија рудникот за јаглен во Доњецк. Власитете во Доњецк соопштија дека телата на 32 рудари биле извлечени, а еден се уште е исчезнат по експлозијата во рудникот Засјадко. Власите во самопрогласената Република Доњецк, која е контролирана од прорускитесепаратисти велат дека експлозијата била предизвикана од метан. Претседателот Петро Порошенко денес прогласи ден на жалост и нареди едноминутно молчење на пладне. Украинските власти се обиделе да пратат спасувачки тимови, но премиерот Арсениј Јатсењук рече дека сепаратистите одбиле да им обезбедат пристап.

XS
SM
MD
LG