Достапни линкови

Северна Кореја: Нападот врз амбасадорот на САД е казна


US ambassador to South Korea Mark Lippert.

Северна кореја соопшти дека нападот со нож врз американскиот амбасадор Марк Липер е казна за американското поттикнување на војна. Липер доби 80 конци за да му биде затворен длабокиот рез на лицето, откако напаѓачот го пресече со нож за овошје на вчерашниот појадок во Сеул. Новининската агенција на Северна Коререја (КЦНА), го нарече нападот валиден израз на отпор. Претседателот на Јужна Кореја Парк Геун-хај изјави дека тоа е напад врз Јужна Кореја и алијансата и нивната алијанса со САД. Напаѓачот беше уапсен и идентификуван како националист од левото крило и со претходна осуда за фрлање камаен на јапонскиот амбасадор во 2010 година. Липерт, неколку часа по нападот на Твитер напиша дека е добро.

XS
SM
MD
LG