Достапни линкови

Конгрес на Кинеската Народна партија


Ли Кечијанг

Во Пекинг започна 11 дневниот Конгрес на Народната партија . Во воведниот говор, премиерот Ли Кечијанг најави дека неговата влада ќе ја забрза политиката на промоција на почисти и обновливи извори на енергија. Тој го намали нивото на очекуваниот економски пораст за годинава на околу 7 насто, што ќе биде најмал во изминативе 25 години. Според него, главни предизвици за Кина ќе бидат намалените странски инвестиции, падот на цените на производите и недостигот на иновации. Најавено е и зголемување на воениот буџет и тој ќе изнесува околу 145 милијарди долари.

XS
SM
MD
LG