Достапни линкови

Хашим Тачи бара забрзана интеграција на Балканот во ЕУ и НАТО


Шефот на косовската дипломатија Хашим Тачи побара од Европската унија и од НАТО да ја забрзаат интеграцијата на Балканските земји за да се спречи ризикот од ширење на влијанието на Русија и на исламските екстремисти во регионот. Тој по средбата во Берлин со германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер оцени дека секое одложување на овој процес е опасно за регионот.

XS
SM
MD
LG