Достапни линкови

Почнува судењето за нападот на Бостонскиот маратон


Скоро две години по бомбашкиот напад за време на Бостонскиот маратон, денеска почнува судењето против Џохар Царнаев. Тој и неговиот постар брат Тамерлан се обвинети за нападот во кој загинаа три лица, додека над 260 беа повредени. Тамерлан Царнаев беше убиен при полициската потрага. 21 годишниот Џохар е натурализиран американски граѓанин кој потекнува од рускиот Северен Кавказ. Тој ги отфрли сите обвинувања.

XS
SM
MD
LG