Достапни линкови

Австрија сака поголема ЕУ флексибилност спрема соседите


Себастијан Курц

Австрија ја повика Европската унија да покаже поголема флексибилност во политиката спрема соседите со цел нејзините источни партнери, како Украина, не би морело да избираат меѓу Европа и Русија. „политичката ситуација во соседството на Унијата е целосно поразлична од онаа каква што беше пред десет години“, изјави шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц на собирот во Виена на кој учествувал и еврокомесарот за соседство и преговори за проширување Јоханес Хан.

XS
SM
MD
LG