Достапни линкови

Киев:Примирјето почитувано во текот на ноќта


February 2015.

Војската на Украина соопшти дека прекинот на огнот во целот бил почитуван во текот на ноќта на територијата под контрола на про руските сили во источна Украина.Сепак Киев предупреди дека про руските сили го користеле примирјето да се прегрупираат за нови напади врз позиции на владата.Портпаролот на војската Андреј Лисенко изјави дека про руските сили ја преместуваат опремата од фронтот и дека повторно ја враќаат за да ги залажат претставниците на ОБСЕ.Тој кажа дека има знаци оти про руските сили се подготвуваат за нови напади.

Синоќа немало гранатирање, но проруските сили во саботата ги гранатирале позициите на украинските сили 34 пати. Во меѓувреме про руските сили соопштија дека украинските сили ја гаѓале областа Донецк 26 пати во изминатите 24 часа.

XS
SM
MD
LG