Достапни линкови

ОН: Во февруари во Ирак убиени 1100 луѓе


Мисијата на Обединетите нации во Ирак соопшти дека меѓу 1.100 убиени минатиот месец во насилствата во Ирак,610 биле цивили додека останатите се припадници на безбедносните цивили. Во истиот период се повредени 2.280 лица од кои 1.350 биле цивили.
Во соопштението се наведува дека најмногу насилство имало во Багдад, каде се убиени 329 цивили , а околу 875 лица се повредени.

XS
SM
MD
LG