Достапни линкови

Обама ќе биде домаќин на авганистанските лидери во Белата куќа


Американскиот претседател Барак Обама ќе биде домаќин на лидерите на владата на национално единство на Авганистан во Белата куќа следниот месец,соопшти Белата куќа. Авганистанскиот претседател Ашраф Гани се среќава со Обама на 24 март. Во соопштението се вели дека Гани и Обама ќе разговараат за безбедноста во Авганистан, за економскиот развој на земјата, како и за поддршката на Вашингтон за процесот на помирување на Кабул со бунтовнички групи. Тоа ќе биде прва средба меѓу двајцата лидери во САД откако Гани беше избран минатото лето. Авганистанската делегација ќе биде во Вашингтон од 22-25 март.

XS
SM
MD
LG