Достапни линкови

Коѕиас: Грција има право да ги развива односите со Русија


Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, во интервју за грчка телевизија изјави дека Грција има полно право да ги развива своите врски со Русија, изјави.

„Ние сме рамноправна членка на ЕУ и согласно правилата на ЕУ имаме право да ги развиваме односните со секоја земја во интерес на нашата држава, забележа Коѕиас.

Шефот на грчката дипломатија додаде дека иако Турција е земја членка на НАТО која нема воведено санкции кон Русија, таа само заработила од тоа. „Меѓутоа, за тоа сите молчат, а ние само добиваме шлаканици. Ако некои луѓе сметаат дека по пет години шамарања и натаму ќе продолжиме да го трпиме тоа, тие грешат“, вели Коѕиас.

XS
SM
MD
LG