Достапни линкови

Украинската пилотка може да умре за неколку дена


Russia -- Ukrainian Army pilot Nadia Savchenko stands in a cage.

Член на Советот за човекови права на Кремљ денеска соопшти дека затворената украинска пилотка, Надја Савченко може да умре за неколку дена. Јелена Масјук рече дека претходната вечер била во посета на Савченко во затвор и дека здравјето на пилотката сериозно се влошува. Савленко штрајкува со глад речиси 80 дена поради, како што вели, нелегалниот притвор и лажни обвиненија против неа. Таа беше заробена од проруските сепаратисти во источна Украина во јуни и беше пренесена во Русија, каде беше обвинета за вмешаност во напад во кој беа убе=иени двајца руски новинари.

XS
SM
MD
LG