Достапни линкови

Милитантите на ИД уништуваат артефакти во Ирак


Iraq - screen grab from a video reported to be Islamic State militants destroying ancient artifacts in Mosul.

Милитантите на Исламската држава објавија видео на кое се покажува како тие уништуваат артефакти во северен Ирак. Во петминутвото видое кое е објавено денес, се гледа како група луѓе облечени во црно со чекани ги рушат скулптурите и антиквитетите во музеј во градот Мосул, кој милитантите го зазедоа во јуни. Групата на ИД се верува дека продава антиквитети на црниот пазар за да ја финансира својата кампања низ регионот. Тие исто тако уништија голем број на храмови, вклучително муслимански свети места, со цел да се елиминира она што тие го гледаат како ерес.

XS
SM
MD
LG