Достапни линкови

Столтенберг: Русија да ја повлече воената опрема од Украина


Italy -- NATO Secretary-General, Jens Stoltenberg.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вели дека Русија треба да повлече околу 1000 парчиња воена опрема од источна Украина. Солтенберг, по денешните разаговори со италијанскиот премиер Матео Рензи, изјави дека секој обид на сепаратистите да ја прошират нивната територија во источна Украина, ќе биде неприфатлив. Столтенберг рече дека е внимателен оптимист оти договорот за прекин на огнот од Минск, може да се одржува. Тој ги поздрави неодамнешните напори да се намалат борбите во Украина и рече дека се надава оти договорот за прекин на огнот конечно ќе се почитува.

XS
SM
MD
LG