Достапни линкови

Би-Би-Си: Откриен идентитетот на милитантот „Џихади Џон“


Islamic State militant dubbed "Jihadi John" as seen in image from "Pobeda ot Allaha"website.

Извештаите велат дека е идентификуван маскираниот човек со британски акцент кој учествувал во неколку снимки на милитантите на Исламската држава во кои обезглавуваат луѓе. Би-Би-Си објави дека милитантот познат како Џихади Џон, е Мохамед Емвази роден во Британија со потекло од Кувајт и дека им бил познат на британските безбедносни служби. Весникот Вашингтон пост, пишува дека Емвази е Британец кој имал колеџ диплома за компјутерско програмирање. Се верува дека Емвази патувал во Сирија во 2012 година и дека им се приклучил на милитантите на Исламската држава. Полицијата одби да ги коментира извештаите.

XS
SM
MD
LG