Достапни линкови

Кери: Путин ја дестабилизира Украина


Американскиот државен секретар Џон Кери го обвини рускиот претседател Владимир Путин за дестабилизирање на Украина преку „грабање територии“. Тој во Комитетот за надворешни односи на американскиот Претставнички дом изјави дека ниту Москва ниту сепаратистите што таа ги поддржува не ги исполнуваат обврските во врска со договореното примирје. Тој ги повтори предупредувањата дека доколку ваквата ситуација продолжи ќе има натамошни последици, односно нови санкции против Русија.

XS
SM
MD
LG