Достапни линкови

САД очекуваат Иран да прифати договор за нуклеарната програма


US Secretary of State John Kerry.

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека наскоро очекува да се знае дали Иран ќе се согласи на приифатлив и верификуван договор за намалување на неговата спорна нуклеарна програма. Кери овие коментари ги даде денеска во Вашингтон, еден ден откако на оваа тема разговараше со иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф во Женева. Откако разговорите завршија двете страни нотираа дека е постигнат напредок, но додадоа дека се уште постои значителен јаз што треба да се надмине.

XS
SM
MD
LG