Достапни линкови

Постигнат договор за нов закон за високо образование


На денешната втора средба меѓу претставниците на Студентскиот и Професорскиот пленум, МОН, Владата и универзитетскиот сенат во Ректоратот на УКИМ е договорено да се изготвува целосно нов закон за високо образование.

За студентските автономни зони на факултетите ќе се решава вечер.

На денешната средба инаку присуствуваа министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми, заменик-министерот Спиро Ристовски и вицепремиерот Зоран Ставрески, претставници на Студентскиот пленум и Професорскиот пленум.

XS
SM
MD
LG