Достапни линкови

Шилегов: Владата е политички изолирана од меѓународната заедница


SDSM spokesman Peter Schilegov.

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов денеска излезе со оцена дека откажувањето на средбата меѓу претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер и претседателот на македонската Влада, Никола Груевски, покажува дека Владата е политички изолирана од меѓународната заедница. Тој изјави дека молкот на владините претставници по објавените снимки е запрепастувачки не само за домашната, туку и за меѓународната јавност.

„Ако се земе предвид официјалниот став на Европската комисија за потребата од владеење на правото, почитување на основните човекови права и слободата на медиумите, за коишто децидно е наведено дека се прашања за коишто едноставно „не се преговара“, повеќе од јасно за сите е дека во Македонија не постои минимум државен капацитет за овие суштински потреби, рече портпаролот на СДСМ.

XS
SM
MD
LG