Достапни линкови

Ирак-Багдад за прв пат има жена градоначалник


Ирачките власти соопштија дека Зекра Алвач е назначена за градоначалник на Багдат, при што таа е првата жена која добила ваква функција во земјата. Таа е инжињер и генерален директор на Министерството за високо образование. Ирачкиот премиер Хаидер ал Каби го отпушти претходниот градоначалник, поради распространетоста на корупцијата и неконтролираното насилство во главниот град.

XS
SM
MD
LG