Достапни линкови

Јеменскиот лидер не го признава државниот удар во земјата


Бунтовниците Хаути во Јемен

Јеменскиот лидер Абед Рабо Мансур Хади кој даде оставка од претседателската функција минатиот месец и пребега во јужниот дел на земјата ја повика меѓународната заедница да не го признава државниот удар од бунтовниците Хаути. Според него, сите акции преземени од шиитските бунтовници во главниот град минатиот септември се нелегитимни. Според соопштението, Хади повикува на национален дијалог во јужниот пристанишен град Аден или во градот Таиз, кои не се под контрола на бунтовниците.

XS
SM
MD
LG