Достапни линкови

Кери на дводневни разговори за иранската нуклеарна програма


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Женева ќе започне дводневните разговори со претставници на иранските власти за спорната нуклеарна програма на земјата. Тој изјави дека се уште има значајни празнини и го предупреди претседателот Барак Обама оти е подготвен да ги напушти разговорите доколку Техеран не ги преземе потребните чекори со кои ќе докаже дека нукеларната програма е за мирољубиви цели. Разговорите во швајцарскиот град доаѓаат додека двете страни се обидуваат да ги решат несогласувањата пред крајниот рок на 31 март за постигнување договор.

XS
SM
MD
LG