Достапни линкови

Размена на затвореници во Украина


Украинските власти и проруските бунтовници извршија размена на затвореници во источниот дел на земјата. 139 украински војници и 59 бунтовници биле разменети на 20 километри западно од Луганск. Размената е клучен дел од договорот за прекин на огнот постигнат помѓеу лидерите на Франција, Германија, Русија и Украина на 12 февруари. Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД и неговите европски сојузници се во разговори за спроведување построги санкции врз Русија.

XS
SM
MD
LG