Достапни линкови

Кери-САД размислуваат за нови санкции врз Русија


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД и сојузниците не се подготвени да играат игри со Русија, туку разговараат за дополнителни санкции врз земјата, поради нејзината улога во Украина. Кери го даде коментарот пред средбата со британскиот секретар за надворешни работи Филип Хамонд во Лондон. Според него, Русија во изминатите недели е вклучена во безобразен и циницен процес. Хамонд исто така упати критика до Русија за прекршување на примирјето потпишано во Минск минатата недела.

XS
SM
MD
LG