Достапни линкови

Пресудата за Штрос Кан на 12 јуни


Доминик Штрос Кан

Францускиот суд соопшти дека пресудата за случајот на поранешниот шеф на ММФ, Доминик Штрос Кан ќе се знае на 12 јуни. Тој е обвинет за учество на забави со проституција во градовите Лил, Париз и Вашингтон. Клучно во случајот е дали Штрос Кан ги организирал забавите и дали знаел дека на нив ќе бидат присутни и проститутки. Тој стои на ставот дека не знаел оти жените биле проститутки. Штроа Кан се соочува со затворска казна од 10 години и парична казна од еден ипол милион евра доколку биде прогласен за виновен.

XS
SM
MD
LG