Достапни линкови

САД-Сенатори бараат построги санкции врз Русија


Американскиот државен секретар Џон Кери

Двопартиска група на американски сенатори бара од државниот секретар Џон Кери да бидат воведени построги санкции врз Русија и да се обезбеди одбранбена помош за Украина, откако бунтовниците го прекршија договорот за прекин на огнот и го преземаа градот Делбалтсеве. Во писмото на сенаторите до Кери е наведено дека е време да се обезбеди оружје за Украина и нови санкции против Русија. Меѓу потпишаните сенатори е и демократото Дик Дурбин и републиканецот Џон Меккејн.

XS
SM
MD
LG