Достапни линкови

Грција постигна договор со Еврозоната


Грчкото министер за финансии Јанис Варуфакис

Грција денеска постигна со Еврогрупата договор за продолжување на пакетот помош за економско опоравување на државата за четири месеци. За возврат според договорот, Грција не треба да презема никакви мерки кои може да наштетат на буџетските цели. Земјата ќе треба да обезбеди листа на реформи врз основа на сегашната финансиска помош кои ќе бидат оценети на 23 февруари. Грчкото министер за финансии Јанис Варуфакис го поздрави договорот, кој според него е мал чекор во вистинска насока.

XS
SM
MD
LG