Достапни линкови

Британија повторно пресретна руски борбени авиони


A Russian TU-95 bomber, or Bear.

Велика Британија соопшти дека нивните борбени авиони пресретнале руски бомбардери кои летале во близина на јужниот брег на Англија, што е втор ваков инцидент оваа година.

Министерството за одбрана соопшти дека во најновиот инцидент авионите на Кралското воздухопловство „ги придружувале“ руските авиони, додека не излезат надвор од британската „област на интерес“ и надвор од британскиот воздушен простор.

Велака Британија го повика рускиот амбасадор во јануари, по сличен настан кога руски бомбардери летаа над англискиот канал. Земјата членка на НАТО многу пати оваа година има пресретнато руски авиони, во услови на зголемени тензии меѓу Русија и Западот.

XS
SM
MD
LG