Достапни линкови

Полицијата во БиХ уапси шест радикални исламисти


A house in the Bosnian village of Gornja Maoca decorated with Islamic State flags.

Полицијата во БиХ уапси шест лица кои од земјата тргнале во правец на Сирија, за да се придружат на џихадистите на Исламска држава и да учествуваат во воениот судир во земјата.

Лицата кои биле припадници на радикални исламистички движења се уапсени на подрачјето на Унско-санскиот кантон, Маглај и Кантонот Сараево и се. Осомничени се за кривични дела на финансирање терористички активности, организирање терористички групи, формирање и придружување на странски паравоени формации.

Некои од нив биле уапсени на граничниот премин на аеродромот во кантонот Сараево, а меѓу нив се и лица за кои постојат докази дека се организатори на илегално заминување на државјани на БиХ во Сирија.

XS
SM
MD
LG