Достапни линкови

САД и коалицијата извршија воздушни напади против ИД


Колицијата предводена од САД против милитантите на Исламската држава, соопшти дека реализирале 14 воздушни напади против милитантите во Сирија и Ирак. Шест напади биле извршени во близина на сирискиот град Кобани, каде курдските сили се борат против милитантите на ИД, при што биле уништени осум позиции на милитантите. Во Ирак биле погодени шест позиции на милитантите, меѓу кои згради, борбени позиции и тактички единици.

XS
SM
MD
LG