Достапни линкови

САД: Русија и сепаратистите да ги прекинат нападите во Украина


Соединетите држави изразија сериозна загриженост поради влошувањето на ситуацијата во и околу градот Дебалцеве во источна Украина и покрај постиганиот договор за прекин на огнот. Стејт департментот ги повика Русија и проруските сепаратисти веднаш да ги прекинат нападите и да се ангажираат заедно со мониторинг мисијата на ОБСЕ во спроведување на примирјето. Претходно Киев соопшти дека украинските сили и натаму биле цел на напади на проруските бунтовници. Тие вчера понудија безбедносен коридор за излез на украинските сили од Дебалцеве во замена за предавање на територијата што сега е под нивна контрола. Оваа понуда веднаш беше отфрлена од украинската војска. Двете страни изјавија дека, поради продолжувањето на нападите, нема да почнат да го повлекуваат тешкото оружје.

XS
SM
MD
LG