Достапни линкови

Бунтовниците и нудат безбедносен коридор на украинската војска


Проруските бунтовници рекоа дека ќе отворат безбеден коридор за украинските сили да излезат од опкуружениот град Дебалцеве во источниот дел на Украина, под услов тие да ја предадат териоторијата. Понудата беше одбиена од украинскат војска. Минатата недела се преговараше за прекин на огнот во источна Украина, но владините сили бае погодени во жестоките борби меѓу бунтовниците и илјадниците украински трупи кои таму беа заглавени.

XS
SM
MD
LG