Достапни линкови

Исламската држава презеде контрола врз нов град во Ирак


Пентагон потврди дека милитантите на Исламската држава ја презеле контролата врз градот ал-Багдади, кој не е далеку од воена база каде што американските и другите сојузнички сили ги обучуваат ирачките војници. Портпаролот на Пентагон, адмиралот Џон Кирби, рече дека освојувањето на ал-Багдади од Исламската држава е „за прв пат во последните неколку месеци, ако не и повеќе, тие да остварат каков било успех со преземање на контролата врз нови територии“.

XS
SM
MD
LG