Достапни линкови

Нови обвиненија пртоив новинарката Исмаилова


Khadija Ismayilova, an investigative journalist.

Нови обвиненија беа поднесени против новинарката на Радио Слободна Европа, Хадиџа Исмаилова. Нејзиниот адвокат вели дека обвиненијата влкучуваат проневера, нелегално претприемништво, даночно затајување и злоупотреба на моќ.

Исмаилова може да добие казна затвор од 12 години доколку биде прогласена за виновна за овие обвиненија. Адвокатот рече дека Исмаилова ги отфрла овие обвиненија протв неа. Таа е во притвор од 5 декември, по д сомнение за поттикнување на самоубиство. Исмаилова е една од неколкуте активистки и независни новинарки затворени во Азербејџан.

XS
SM
MD
LG