Достапни линкови

ОН усвои резолуција против финансирање на тероризмот


Советот за безбедност на Обединетите Нации усвои резолуција во насока на прекинување на изворите на финансирање на милитантната група на Исламската држава и филијалите на Ал Кеада, каква што е групата Нусра Фронт во Сирија.

Во текстот кој денеска е усвоен од страна на Советот од 15 нации, повикува на санкции против поединци и субјекти кои купуваата нафта од екстремистите и ги повикува земјите да преземат соодветни мерки да се спречи трговијата со предмети од културното наследство од Сирија. Слична забрана за антиквитети постои и во Ирак.

XS
SM
MD
LG