Достапни линкови

Русија започна воени вежби


Русија започна со, како што ги нарекува, најголемите вежби досега со нејзините стратешки ракетни проектили (СМФ), во 12 региони низ земјата. Портпаролот на Министерството за одбрана, полковник Игор Јегоров рече дека два ракетни системи ќе учествуваат во вежбите што почнаа денеска. Јегоров изјави дека 30 ракетни полкови се вклучени во маневрите, кои се одржуваат од областазападен Твер до источниот сибирски регион Иркутск.

XS
SM
MD
LG