Достапни линкови

Русија - проценки за можните закани од новата стратегија на САД


Секретаријатот на Советот за безбедност на претседателот Владимир Путин, соопшти дека Москва ќе направи проценка на можноите закани за Русија од новата национална стратегија за безбедност на САД.

Портпаролот, Николај Патрушев денеска изјави дека Советот за безбедност на Путин темелно ја преиспшитува стратегијата за национална безбедност, која Белата куќа ја претстави на 6 февруари. Конкретни заклучоци и предвидувања ќе бидат направени врз основа на оваа работа.

Во новиот документ на САД, Русија е прикажана како регионален силеџија и закана за меѓународната стабилност.

XS
SM
MD
LG