Достапни линкови

Могерини: наскоро за миграциската политика на ЕУ


Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини најави дека во наредните денови ќе свика вонреден состанок со европскиот комесар за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос на кој ќе биде разгледана политиката на Европската унија во областа на миграциите. Според неа, биле неопходни порешителни потези и преземање заедничка одговорност со цел борба против шверцот на луѓе и поефикасно справување со имигрантите и барателите на азил.

XS
SM
MD
LG