Достапни линкови

Иселувањата на косоварите поради визната либерализација


Косовскиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Хашим Тачи изјави дека илегалната миграција на жителите на Косово кон земјите на Европската унија е загрижувачка појава. Според него, причина за тоа е одложување на одлуката на Брисел за либерализација на визниот режим. Тачи смета дека жителите на косово треба да се чувствуваат како европејци и оти слободата на движење е нивно неотуѓиво право. „Ние ги извршивме нашите задачи, сега останува Брисел да донесе одлука“, рече тој.

XS
SM
MD
LG