Достапни линкови

Србија се надева на прогрес на патот до ЕУ


Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ изрази надеж дека неговата земја ќе постигне напредок во напорите за зачленување во Европската унија откако во Брисел вчера продолжија напорите за нормализирање на односите со Косово. Вчерашните разговори меѓу премиерите на Србија и на Косово Александар Вучиќ и Иса Мустафа беа први во изминативе десет месеци. „Се надеваме дека Србија наскоро ќе почне да преговара за некои поглавија“, изјави Вучиќ. Европската унија во минатата година започна преговори за членство со Србија.

XS
SM
MD
LG