Достапни линкови

Путин во посета на Каиро


Рускиот претседател Владимир Путин пристигна на дводневна посета во Египет со цел зајакнување на врските меѓу Каиро и Москва. Путин беше пречекан на аеродромот воп Каиро од страна на египетскиот престседател Абдел Фатах ал Сиси. Двајцата писуствуваа на опера во Каиро во текот на попладнето. Главната средба меѓу двајцата претседатели е закажана за утре. Путин исто така ќе се сретне патријархот на Александрија и на цела Африка, Теодор втори. Полседната посета на Путин во Каиро беше во 2005 година.

XS
SM
MD
LG