Достапни линкови

Грција нема да го продолжи спасувачкиот пакет


Грчкиот премиер Алексис Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека неговата земја не бара продолжување на спасувачкиот пакет. Говорејќи на седница на парламентот, тој исклучи секаква можност за натамошно продолжување на пакетот по неговото истекување на 28 февруари. Сепак, тој изрази уверување дека со европските партнерие можен преоден договор во наредниве 15 дена со цел да сед избегнат натамошните проблеми. Преодната програма ќе и овозможи на земјата да добие време до јуни за да преговара за нов договор за враќање на 240 милијарди евра. Од друга страна од евро групата е порачано дека таа не премостува долгови.

XS
SM
MD
LG