Достапни линкови

Бројот на жртви во Украина повисок од официјалните бројки


Весникот Франкфуртер Алемањецитира германски разузнавачки извори според коибројот на жртвите во источна Украина е речиси 10 пати повисока од официјалните бројки. Според истите извори околу 50.000 лица се убиени од почетокот на вооружениот конфликт во април 2014 година.Тоа е драстично поголем од официјалните податоци обезбедени од страна на украинската влада и ОН. На конференција за безбедност во Минхен, претседателот на Украина Петро Порошенко рече дека 1.200 војници и 5.400 цивили се убиени во борбите меѓу украинските сили и про-руски бунтовници во регионот Донбас. Според податоците на ОН, во конфликтите загинале речиси 5.400лица.

XS
SM
MD
LG