Достапни линкови

НАТО ќе постави шест нови бази во источна Европа


Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг денеска соопшти дека Алијансата се согласила веднаш да постави шест бази во источна Европа и да воспостави ударна сила од 5000 војници, како одговор на руската агресија во Украина.

Столтенберг, говорејќи на прес – конференција во Брисел, по сердбата со министрите за одбрана на НАТО, рече дека Франција, Грманија, Италија, Шпанија, Полска и Британија се согласиле да ја преземат водечката улога во формирањето на ударната сила.

„Се одлучивме да ги воспоставиме првите шест мултинационални команди и контроли во Бугарија, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Романија“, рече тој. Ударните сили ќе бидат поддржани од уште две бригади. Вкупно, силите на НАТО ќе се зголемат за 30 илјади трупи, од сегашната бројка од 13 илјади.

XS
SM
MD
LG