Достапни линкови

Косовскиот премиер го разреши министерот Јаблановиќ


Александар Јаблановиќ

Косовскиот премиер Иса Мустафа соопшти дека го разрешува Александар Јаблановиќ од функцијата министер за заедници и враќање. На ова веднаш реагираше Јаблановиќ кој изјави дека не ја прифаќа ваквата одлука. Тој најави дека српските пратеници во наредниве денови ќе донесат одлука дали и натаму ќе учествуваат во владата на Косово. Опозицијата бараше смена на Јаблановиќ откако во почетокот на јануари тој Албанците во Ѓаковица ги нарече дивјаци бидејќи не им дозволиле на раселените Срби да го посетат градот. Дојде и до насилни демонстрации на кои беше побарано и смена на Јаблановиќ.

XS
SM
MD
LG