Достапни линкови

ОН повикаа да запре катастрофата во Украина


Комесарот за човекови права на Обединетите Нации, Зеид Раад Ал Хусеин, вели дека бројот на жртвите во источна Украина надминува 5358 луѓе и ги повика двете страни да ја запрат потенцијалната катастрофална ескалација на борбите меѓу пеоруските сепаратисти и владините сили.

Денеска тој изјави дека во последните три недели најмалку 224 цивили се убиени и 545 повредени. Во изјавата е наведено дека Обединетите Нации веруваат дека вистинската бројка на жртвите и повредените во Украина е значително повисока.

Секоја натамошна ескалација ќе биде катастрофална за над 5 милиони луѓе, кои живеат во средината на конфликтот во источна Украина, рече Зеид. Тој ги повика владите и сите кои влијаат во регионот да преземат мерки и да обезбедат целосна согласност за прекин на огнот и за спроведување на мировниот план потпишан во септември во Минск, се вели во соопштението.

XS
SM
MD
LG