Достапни линкови

Руска ракета со британски сателит во Вселената


Британски телекомуникациски сателит успешно беше пренесен во Вселената со руска ракета од типот Протон М која беше лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан. Во меѓувреме руската агенција Роскосмос соопшти дека веќе нема да ги користи ракетите Зенит кои се произведуваат во Украина, туку руските ракети Ангара.

XS
SM
MD
LG