Достапни линкови

На истокот на Украина најмалку 30 загинати


Во жестоките борби на истокот на Украина за освојување на стратегиски важното место Дебалцеве во изминативе 24 часа загинале најмалку 30 луѓе, соопштија претставници на украинските сили. Овој град кој е под контрола на украинската војска се наоѓа меѓу Доњецк и Луганск, градови кои се во рацете на проруските сепаратисти. „Народот бега, бидејќи Дебалцеве е под постојани напади. Таму нема вода, струја, греење“, велат граѓаните кои ги напуштиле нивните домови.

XS
SM
MD
LG