Достапни линкови

Денеска на возраст од 79 години почина Жељу Желев, дисидент и првиот некомунистички претседател на Бугарија од 1990 до 1997, соопшти неговото семејство. Претседателот на парламентот, Цецка Цачева пред собранието соопшти дека придонесот на Жељеев за демократскиот напредок и европскиот пат на Бугарија сегогаш ќе биде запаметен од страна на општеството. Жељев беше избркан од Комунистичката партија на Бугарија во 1965 година поради спротиставени мислења.

XS
SM
MD
LG